Bilim ve Teknoloji ile Yoksulluk Bitecek”

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, “Bilim ve teknoloji sayesinde, yüksek teknoloji ürün üretmenin ne kadar önemli olduğunu, refahın artacağını, yoksulluğun biteceğini, herkesin insanca yaşayacağı bir ekonomik güce ulaşacağını toplumun her kesimine yaymamız gerekmektedir.

646312-techonology-marketing-thinkstock-121117.jpg

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, “Bilim ve teknoloji sayesinde, yüksek teknoloji ürün üretmenin ne kadar önemli olduğunu, refahın artacağını, yoksulluğun biteceğini, herkesin insanca yaşayacağı bir ekonomik güce ulaşacağını toplumun her kesimine yaymamız gerekmektedir.” dedi.

Türk Fizik Derneği 34’üncü Uluslararası Fizik Kongresi, Bodrum Belediyesi Herodot Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılış konuşmalarıyla başladı.

Türk Fizik Derneği Başkanı Prof. Dr. Baki Akkuş, kongrede yaptığı konuşmada, Türkiye‘nin orta gelir tuzağından yani ekonomik krizlerden kurtulamamasının nedenini, ihracatındaki yüksek teknoloji ürün üretim yüzdesinin düşük olmasından kaynaklandığını söyledi.

Bu durumdan kurtulunması için ihracattaki yüksek teknoloji ürün üretim yüzdesinin gelişmiş ülkeler seviyesine çıkartılması gerektiğini belirten Akkuş, “TÜBİTAK’ın günün şartlarına göre güçlendirilerek değiştirilmesi gerekiyor. Yüksek teknoloji üretebilmek ve gelişmiş ülkeleri yakalayabilmek içim TÜBİTAK’ı bilimsel alt yapımıza uygun olarak güçlendirmemiz gerekiyor.” diye konuştu.

Akkuş, TÜBİTAK’ın Ankara dışında yaşayan araştırmacılara daha yakın iş birliği içinde olabilmesi için İstanbulİzmirAntalya gibi illerde de idari birimler kurularak idari ve mali açıdan güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Sancar’ı takdirle karşılıyorum”

Devlet üniversitelerinde yurt dışından Nobel Ödülü’ne sahip bilim insanlarının özel sözleşme ile çalışmalarının teşvik edilmesi ve desteklenmesi gerektiğini belirten Akkuş, Nobel Kimya Ödülü’ne sahip Prof. Dr. Aziz Sancar‘ın Cumhurbaşkanlığında görevli olmasını takdirle karşıladığını da ifade etti.

https://www.haberler.com/bilim-ve-teknoloji-ile-yoksulluk-bitecek-11207243-haberi/Kategoriler:Bilim, Bilim-teknoloji, Genel

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: