Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali

Antalya’da ilki düzenlenecek festivalde, yerli ve yabancı şairler Olympos ve Rhodiapolis antik kentlerinde şiir okuyacak, müziğin büyülü sesi antik kentlerde yankılanacak

dreamstime_m_24276007edit.jpg

Turizmin başkenti Antalya’da, kentin mitolojik zenginliklerinin edebiyatla tanıtılacağı “Uluslararası Olympos Kültür ve Edebiyat Festivali” düzenlenecek.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamaya göre, tarihi dokusu, doğal güzellikleri ve mitolojik efsaneleriyle kültür turizminin de önemli merkezlerinden olan Antalya, yeni bir festivale ev sahipliği yapacak.

Valilik, Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) iş birliği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle gerçekleştirilecek festival, 3 gün sürecek.

Antalya’daki antik kentleri, tarihi ve arkeolojik zenginlikleri kültürel etkinliklerle yaşatmayı amaçlayan festivalde, Olympos Antik Kenti, Rhodiapolis Antik Kenti ve Akdeniz Üniversitesi Adrasan Sosyal Tesisleri yerli ve yabancı şair, yazar ve sanatçıları konuk edecek.

Arnavutluk, Güney Kıbrıs, Hindistan Hollanda, Makedonya, Sırbistan, Slovenya, Mısır ve Yunanistan’dan gelen yabancı şairlere, Antalya ve Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşayan 20 şair eşlik edecek. Şairler antik kentlerde birlikte şiir okuyacak, müziğin büyülü sesi antik kentlerde yankılanacak.

7 Eylül Cuma günü uzman arkeologların Olympos Antik Kenti’ni tanıtımının ardından saat 15.00’te festivalin resmi açılışı yapılacak.

Açılışın ardından Olympos Antik Kenti Mansiyo (Antik Pansiyon) Binası önünde Antalya Büyükşehir Belediyesi Nostaljik Müzik Topluluğu ve yerli ve yabancı şairler şiir dinletisi gerçekleştirilecek.

10 Eylül tarihine kadar çeşitli etkinliklerin yer alacağı festivalde ayrıca fotoğraf, resim ve seramik sergileri, şiir dinletileri, Antalya Büyükşehir Belediyesi Yeşilçam Müzikleri Topluluğu konseri, Yanartaş’ta şiir dinletisi gibi keyifli etkinliklerle bir kültür ve edebiyat şöleni yaşanacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, şunları kaydetti:

“Bu yıl ilki düzenlenen festivalin, kültür ve edebiyatın sürükleyici ve sürdürülebilir etkileriyle gelecek yıllara temel ve örnek oluşturacağını düşünüyorum. Yıl boyunca Antalya’nın antik kentlerinde dinletiler düzenlemeyi de planlıyoruz.”Kategoriler:Etkinlikler, Festivaller, Kültür, Sanat

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: