Sanatını doğadan gelen malzemelerle icra ediyor

Düzce’de yaşayan ebru ve tezhip ustası Gülcan Aydın, doğadan topladığı toprak, bitki, ağaç kovuğu ve kuş tüyü gibi malzemeleri işleyerek sanatında boya, kağıt ve fırça olarak kullanıyor.

images.jpg

DÜZCE (AA) – TAYYİB HOŞBAŞ – Düzce’de yaşayan Gülcan Aydın, doğadan topladığı toprak, bitki, ağaç kovuğu ve kuş tüyü gibi malzemeleri işleyerek ürettiği boya, kağıt ve fırçalar ile tezhip ve ebru sanatı yapıyor.

Meyvelerden mürekkep, toprak, taş ve bitkilerden boya, ağaç dallarından kağıt, kuş tüyünden fırça yapan Aydın, 50 eseri ile birçok sergide yer aldı.

Erzurum Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Bölümü 4. sınıf öğrencisi Aydın, tezhip ve ebruda kullandığı fırça, boya ve kağıtları doğadan topladığı malzemelerden yaparak eserlerini ortaya çıkarıyor.

Aydın, doğada renk içeren toprak, taş ve diğer malzemeleri alarak evinin çatı katındaki 10 metrekarelik atölyesinde temizleme işleminin ardından inceltme işlemi için havanda dövüyor. Havan içerisinde bazen bir saat, bazen günlerce dövme işlemini yapan Aydın, cam üzerinde, Osmanlı zamanında geleneksel boya eziminde kullanılan ‘destiseng’ adında ezici bir aparat kullanarak elde ettiği malzemeyi sabırla eziyor.

Aydın, işlem sonunda doğadan gelen boyayı renklerine göre ayırarak tezhip ve ebru sanatında kullanıyor.

Gülcan Aydın, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sanatını gelecek nesillere aktarmak ve gerçek manada sanat eseri ortaya çıkarmak için çalıştığını söyledi.

– Boyalarını toprak, taş ve bitkilerden yapıyor

Üniversiteye devam ederken İbrahim Sami Özen’in yanında ebru eğitimi için staj yaptığını aktaran Aydın, “4 yıl boyunca ben bu eğitimlere devam ettim. Daha sonra da arkadaşlarımdan farklı olarak malzemelerin üretimine yöneldim.” diye konuştu.

Devamını okuyun:

http://www.memleket.com.tr/sanatini-dogadan-gelen-malzemelerle-icra-ediyor-1483928h.htmKategoriler:Genel, Kültür, Sanat

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: