Türk-İslam sanatlarının yeni portalı: Ketebe.org

Ketebe.org, hat sanatı merkezinde tezhip, ebru ve çiniyi kapsayan bir dijital müze olarak hayata geçti. Şu an test aşamasında olan site için, binlerce eser gözden geçirilerek bilgisayar ortamına aktarılmış. Hiçbir ticari maksat gütmeyen ve tamamen bir kültür hizmetini amaçlayan site, sanatseverlere dijital olarak binlerce eseri detaylı inceleme imkanı sunuyor. Sitenin danışmanlarından ve yayın kurulunda da yer alan hattat Nurullah Özdem, sitenin bu alandaki benzersiz formatını ve kullanılan yeni tasnif sistemini anlattı.

resized_1641a-a627e9f5davudbektascelisulus1.jpg

Ketebe.org’da binlerce eser dijital bir arşiv olarak tamamen halka açık bir veri sunuyor. Bu gerçekten heyecan verici.

Proje nasıl başladı?

Ketebe.org sitesi, aynı zamanda bir hat koleksiyoneri de olan Mesut Albayrak’ın başlatıp yönettiği bir projedir. Koleksiyonu vesilesiyle bu yüksek sanatlarımızın birçok tarafını keşfe yönelmişti. Bu merakı onun, bu alanlarındaki birtakım eksikleri görmesini de sağladı. Şu var ki hâriçten bir göz, tanıtıma dair birtakım eksikleri ve ihtiyaçları o sanat mensubundan daha çabuk görebilir. Böylelikle bir ekip kurarak işe başladı. Projenin fikri, ismi ve yazılımı ona aittir. İçeriği de üzerinde çalıştıkça şekillendi.

Nasıl bir sisteme sahiptir, benzeri örneklerden bahsedilebilir mi ?

Google Art Project benzeri büyük bir sisteme sahip ve bununla örneklenebilir. Oradaki gibi büyük bir yazılım oluşturuldu. Aslında Mesut Bey, işin başında buna dair detaylı yazılımı oluşturmuş, hatta o tarz yapıların eksikliklerini ve bize uygunluğunu gözeterek yazılımı ve tasarımı şekillendirmişti. İçine veri girilmeye başladıkça da sitenin yapısının imkanları ve verdiği kolaylıklar daha iyi anlaşıldı.

Ketebe nedir peki?

Hattatların eserleri altına koydukları imzalarını klişelerinden biridir. Hattatın isminin başına gelerek bir imza biçimi oluşturur. -Ketebehü- şeklinde geçer ve yazmak manasındadır. Eserin tarzına ve evsafına göre bu ibare değişiklik göstermesine karşın, neredeyse -imzası- manasına dönüşmüştür. “Eserin ketebesi” veya “şu ketebeli eser” diye söylenegeldiğinden, bu isim isimleri imzalardan kayda alan ve yaygın bir isim olarak siteye çokça yakıştı. Burada sadece hattın kastedildiği akla gelebilir lakin hat sanatı diğerleri etrafına topladığından, bu yadırganmayacaktır. Herkesçe malum bir isim, dikkati de diğer vasıfları ile beraber kendine yöneltti.

Devamını okuyun:

https://www.yenisafak.com/hayat/turk-islam-sanatlarinin-yeni-portali-ketebeorg-3390664Kategoriler:Genel, Kültür, Sanat

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: