İklim değişikliğinin kültürel miras olan tarihi eserler üzerindeki etkileri neler?

Eğer harekete geçmezsek, tarihi ve kültürel mirasımıza ait birçok tarihi eser, bu yüzyılın sonuna kadar yok olabilir. Uygarlığımızın mirası bu eserler, değişen iklim süreçlerinden, mikroskobik faktörlere kadar bir çok farklı tehdit altında. Peki bilim, bu tehditler karşısında neler yapabilir?

İtalya’nın Gubbio şehrindeyiz. 14. Yüzyıl’da inşa edilen Palazzo dei Consoli, Gubbio şehrinin en simgesel binası olarak sanat ve arkeoloji sergilerine ev sahipliği yapıyor. Ama taş duvarların içerisinde oluşan çatlaklar, Palazzo’nun temelinin kaydığı konusunda tedirginlik yaratıyor. Bu duruma şehrin önceki dönemlere göre daha sık ve güçlü yağış alması sebep olmuş olabilir.

Bir tepe üzerine kurulmuş olan Gubbio şehri, yoğun yağışların taş duvarlar üzerindeki etkisini geçmişte de deneyimledi. Tarihi şehrin surları, toprak kayması sonucunda zarar gördü ve taşlar arasındaki harcın incelmesi taşların düşmesine sebep oldu. Şehrin duvarından geriye kalanlar ise dikkatle kontrol altında tutuluyor.

Avrupa araştırma komitesi Heracles’in bilim insanları, iklim değişikliklerinin tarihi eserler üzerindeki etkileri üzerine çalışmalar yürütüyor. Uydu görüntüleri kullanılarak toprak hareketleri izlenirken, yapılan sondaj çalışmalarında eserlerin inşa edildiği taşlara kimyasal analizleri yapılıyor.

808x608_cmsv2_df946a4d-efbd-51b8-9d3b-21f59a9016a9-3200196.jpg

Gubbio iklim değişikliğinin etkilerinin araştırıldığı tek yer değil

İklimsel dalgalanmalar, özellikle Girit’de bulunan, Cenevizlilerin inşa ettiği Koules kalesi gibi deniz kenarındaki tarihi eserleri de etkiliyor.

16. yüzyılda inşa edilen kalenin duvarları düzenli olarak vuran dalgalar sebebiyle aşınıyor. İklim değişikliği rüzgar yönünü ve dalga şiddetini etkileyen bir faktör.Araştırmacılar, su altında denizin …

Kaynak: Euronews – İklim değişikliğinin kültürel miras olan tarihi eserler üzerindeki etkileri neler?Kategoriler:Genel, Kültürel miras

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: