Milli Eğitim Bakanı’na soruldu: Okullara kitap neden gönderilemedi?

Türkiye’de döviz kurlarındaki hareketlilik ve doların önlenemeyen yükselişi ithal kâğıt sıkıntısını gündeme getirdi. Basım yayın sektörünü derinden etkileyen krizin Milli Eğitim Bakanlığını da etkilediği ve öğrencilere ücretsiz verilen kitapların zamanında yetiştirilemeyeceği iddiaları Milli Gazete tarafından kamuoyuna aktarılmıştı. Konu Meclis gündemine taşındı ve Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a soruldu.

milli-gazete

ÖZEL HABER – Milli Gazete’nin 7 Eylül’deki “Eğitim de mağdur” manşeti ile kamuoyuna duyurduğu “Milli Eğitim tarafından öğrencilere dağıtılan kitapların kağıt krizi nedeniyle yetiştirilemediği ve dijital olarak okullara gönderileceği” iddiaları Meclis gündemine girdi. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a “Dijital kitap iddiaları doğru mu?” diye sordu.

Dolara bağlı olarak ithal kağıt fiyatlarındaki ani yükseliş ve durdurulamayan dalgalanma sektörde krize neden oldu. Gazeteler sayfa sayılarını düşürürken, yayınevleri kara kara düşünmeye başladı. Kitap fiyatlarının yükselmesi okuyucuyu dijital mecralara yöneltti. Tüm bu gelişmeler sadece özel sektörü değil, dolaylı olarak devlet kurumlarını da etkiledi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrencilere ücretsiz gönderilen ders kitapları, bu yıl hâlâ ulaştırılamadı. Bunun sebebi olarak da kağıttaki kriz gösteriliyor.

OKULLARA DİJİTAL KİTAP MI GÖNDERİLECEK?

Konu ilk olarak Milli Gazete’den Gökçen Göksal imzalı haberle kamuoyunda duyuldu. Okulların açılmasına sayılı günler kala, kitap konusundaki belirsizlik hâlâ giderilemedi. Konu basına yansıyınca siyaset de harekete geçti. CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a konuyu sordu. “Kitapların basılamadığı ve dijital olarak okullara gönderileceği” yönündeki iddiaları Bakan Selçuk’a soru önergesiyle ileten Tanrıklu, “Kitapların basılamadığı ve çok sayıda kitabın dijital olarak gönderilebileceği iddiaları doğru mudur?” diye sordu.

Sezgin Tanrıkulu, okulların açılmasına sayılı günler varken, yaşanan krizi Meclis gündemine taşıdı. Tanrıkulu, zamlı fiyatlar ve ithal kağıt nedeniyle sorunun aşılamadığına dikkat çekti.

Kaynak: Milli Gazete “Milli Eğitim Bakanı’na soruldu: Okullara kitap neden gönderilemedi?”Kategoriler:Eğitim, Genel, Siyaset

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: