Bilgi Kuramı ve Bilgi Yönetimi: Kuramsal Bilginin Oluşumu ve Toplumsal Bilgiye Dönüşümü

Prof. Dr. Özgür KÜLCÜ tarafından 2018′ in Mayıs ayında basılı olarak yayınlanan ‘’Bilgi Kuramı ve Bilgi Yönetimi: Kuramsal Bilginin Oluşumu ve Toplumsal Bilgiye Dönüşümü’’ adlı kitapta bilgi olgusu, geçmişten günümüze bilgi ve bilgi hizmetleri perspektifinden  irdelenmektedir. Toplamda dört ana bölümden oluşan kitapta bilgi; felsefi, tarihi, iktisadi, toplumsal ve yeni bir hizmet dalı olarak ele alınmış, derinlemesine incelenmiştir.

Bu kapsamda ”Bilgi Kuramı Bilgi Yönetimi İlişkisi” adlı kitabın ilk bölümünde bilgi kuramının tarih boyunca gelişimi, bilgi kavramının epistemolojik açıdan incelenmesi, Bilgi ve Belge Yönetimi alanında bilgi ve bilginin önemi, epistemolojik temellerle geliştirilen bilgi hizmetleri, bilginin araçtan amaca dönüşüm süreci gibi konular üzerine incelemeler ve değerlendirmeler yapılmıştır.

”Toplumsal Değişimlerde Arşivler ve Arşiv KaynaklarBilgi Kuramı ve Bilgi Yönetimi: Kuramsal Bilginin Oluşumu ve Toplumsal Bilgiye Dönüşümü / Özgür Külcü. İstanbul: Hiperlink, 2018. 230. s.

ı” olarak adlandırılan ikinci bölümde arşivler, arşivlerin tarih boyunca gelişimi ve toplum üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bu kapsamda Ortaçağ’ dan Aydınlanma Çağı’ na, Rönesans’tan Fransız Devrimi’ ne kadar arşivlerin gelişimi ve insanlığın arşive bakışı, arşivlerin dönüşümü ve arşivlerin gelinen medeniyet seviyesindeki önemi vurgulanmıştır.

Kitabın üçüncü bölümü olan ”Arşiv Kaynaklarından Bilgi İçerikli Dijital Kültürel Mirasın Yönetimine Toplumsal Etkileriyle Bilgi ve Belge Yönetimi” adlı bölümde dijital kültürel miras ve bu konudaki uygulamalar incelenmiştir. Bu doğrultuda dijital kaynakların yönetimi, kültürel mirasın dijital ortamda yönetimi ve bu konu üzerine güncel tartışmalar, yeni bir disiplin olan Dijital Kürasyon, Dijital Kürasyon stratejileri, dijital içeriğin tanımlanması, dijital içeriklerin standartlaştırılma çalışmaları ve bu konudaki uygulamalar değerlendirilmiştir.

Dördüncü ve son bölüm olan ” Dijital Çağda Bilgi Kuramı ve Bilgi Yönetimi: Bilginin Güvenilirliği, Korunması ve Erişilebilirliği” başlıklı bölümde, günümüzde bilginin güvenilirliğinin sağlanması, korunması ve erişilebilirliğinin sürdürülebilmesi amacıyla konu ile ilgili değerlendirmeler yapılmıştır. Kurumsal hayatta bilginin güvenilirliği ve bunun önemi, bilgi güvenliği ilkeleri ve bu konudaki standartlaşma çalışmaları, bilginin korunması ve erişilebilirliği, bilginin kanıt niteliği taşıması için gerekli unsurlar ve günümüzde bilgi yönetiminin önemi konuları üzerinde durulmuş, genel bir değerlendirme ile eser sonlandırılmıştır.

Kaynak

BİL-BEM, B , YILMAZ, B . (2018). Tanıtım-Değerlendirme. Bilgi Yönetimi, 1 (1), 84-86. Retrieved from http://dergipark.gov.tr/by/issue/37228/430448Kategoriler:Bilgi yönetimi

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: