Bilgi Sistemleri ve Bilişim Yönetimi: Beklentiler ve Yeni Yaklaşımlar

Tanıtım-Değerlendirme

Burcu YILMAZ/ Ankara Üniversitesi BİL-BEM

Bilgi Sistemleri ve Bilişim Yönetimi: Beklentiler ve Yeni Yaklaşımlar / Ed. Fahrettin Özdemirci ve Zeynep Akdoğan. Ankara: BİL-BEM, 2017. xii + 331. s.

‘’Bilgi Sistemleri ve Bilişim Yönetimi: Beklentiler ve Yeni Yaklaşımlar’’ kitabı 3 bölüm ve 21 makaleden oluşmaktadır. Prof. Dr. Fahrettin ÖZDEMİRCİ ve Uzm. Zeynep AKDOĞAN’ın editörlüğünü yaptığı kitapta yer alan makaleler 19-20 Ekim 2017 tarihleri arasında Ankara’da düzenlenen 3. e-BEYAS Sempozyumu: ‘’Kurumsal Dinamikler Çerçevesinde Bilgi Sistemleri ve Bilişim Yönetimi: Beklentiler ve Yeni Yaklaşımlar’’ Sempozyumunda sunulan bildirilerden bağımsız bir çalışmaya dönüştürülmüş ve bu çalışmalar genişletilerek makale haline getirilmiştir. 21 bildirinin tekrar ele alınması ile oluşan bu eser disiplinler arası bir yaklaşımla hakem sürecinden geçirilerek kullanıcılara sunulmuştur.

Kitabın ‘’Elektronik Belge-Bilgi- Arşiv ve Açık Devlet Verisi, Büyük Veri, Yapay Zeka Üzerine Yeni Yaklaşımlar’’ adlı ilk bölümünde elektronik belge-bilgi- arşiv sistemleri, açık devlet verisi, belge ve bilginin istihbarat amacıyla kullanımı ve kullanım şekilleri, Endüstri 4.0, yapay zeka ve bu kapsamda yeni yaklaşımlar konularına değinilmiştir.

‘’Yeni Teknolojiler, Güvenlik ve Hukuk’’ olarak adlandırılan ikinci bölümde ise elektronik belge-bilgi – arşiv sistemlerinin teknik alt yapısı, felaket yönetimi, güvenlik, kişisel verilerin korunması, EBYS’ lerde bilgi güvenliğinin sağlanması ve belge-bilgi-arşiv sistemlerinin hukuk çerçevesinde ele alınması konuları irdelenmiştir.

Son bölüm olan ‘’EBYS Uygulamalarının Boyutları ve Standartlar’’ bölümünde ise kurumsal olarak kullanılan belge yönetim sistemlerinin uluslararası boyutta standartlaştırılması ve bu konuda nitelikli insan gücü geliştirme çalışmaları, kamu kurumlarında EBYS ve arşiv sistemlerinin kullanımı ve bu sistemlerin kuruma etkileri, EBYS’ lerde belgelerin uzun süreli saklanması gibi konular ele alınmıştır.

Kitap basılı ve elektronik olarak yayınlanmıştır. Eserin elektronik formatına BİL-BEM webadresinden (http://bilbem.ankara.edu.tr/wpcontent/uploads/sites/629/2017/12/e_Kitap_BSBY_ 2017.pdf) ve e-BEYAS Sempozyumları web adresinden (http://ebeyas.org/wp- content/uploads/2017/12/e_Kitap_BSBY_2017.pdf) erişilebilmektedir. Ayrıca eser Ankara Üniversitesi Açık Erişim Veri Tabanında da yer almaktadır.

Kaynak:

BİL-BEM, B , YILMAZ, B . (2018). Tanıtım-Değerlendirme. Bilgi Yönetimi, 1 (1), 84-86. Retrieved from http://dergipark.gov.tr/by/issue/37228/430448Kategoriler:Bilgi yönetimi

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: