Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünü tercih etmek isteyenlerin mutlaka bilmesi gerekenler

Yeni açılan bir üniversitede mi Bilgi ve Belge Yönetimi okumak mı yoksa köklü bir üniversitede mi okumak daha iyi?

Tercihinizi köklü bir üniversiteden yana kullanmanızı tavsiye ederim ancak yeni açılan üniversitenin akademik kadrosuna da bakarak karar verebilirsiniz. Çünkü bazen alandan farklı uzmanlar kadroda olabiliyor. İkisinin de size sunacağı farklı imkanları olacaktır. Ayrıca, kendi özel şartlarınız da önemli; ekonomik durumunuz, ailevi koşullarınız, toplumsal beklentileriniz gibi.

Okuduğumuz üniversite bu meslek için ne kadar önemli?

Çok önemli, tercih ettiğiniz üniversitelerin ders programlarına önceden bakmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Araştırma tabanlı mı yoksa, sahada deneyim imkanı kazandırabilecek nitelikli staj imkanı sağlayabilen bir üniversite mi? Yoksa teorik anlamda analiz ile mi ilerliyor? Müfredatında ne gibi dersler yer alıyor mu? Uygulamalı dersleri var mı? gibi sorulara cevap bulmanızı ve güzelce araştırma yapmak hayati önem taşıyor. Alanı tanımak adına bazı üniversitelerin tanıtım günleri oluyor, ya da herkesin katılabileceği seminerler oluyor. Buralardan da gitmek istediğiniz okul hakkında bilgi alabilirsiniz.

Seçeceğiniz üniversite, nasıl bir eğitim alacağınızı, bu da geleceğinizi şekillendirecektir.

Bilgi ve Belge Yönetimi okuyanlar iyi kazanıyor mu?

Maddi kazanç malum çok önemli. Genel olarak Bilgi ve Belge Yönetimi mezun olduktan sonra aşırı iyi kazanç sağlayabileceğiniz bir bölüm değil diyebilirim. Ancak orta düzey bir maaş beklentisi olanlara uygun bir alan. Elbette kendinizi geliştirmişseniz, donanımlıysanız 5-6 yıl sonra veya duruma göre hemen kendinizi çok iyi yerlerde görebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey, kendinize ne kadar yatırım yaptıysanız geri dönüşü o kadar iyi olacaktır emin olun.

Bilgi ve Belge Yönetim bölümü düşünüyorum ama çoğu zaman insanlara tahammülsüzüm ve kapalı yerlerde çalışmayı sevmiyorum, bu bir engel midir?

Öncelikle, insanlara karşı tahammülsüzlük için profesyonel destek almanız iyi olur. Çünkü bu sonradan kendiliğinden düzelecek bir durum olmayabilir. Bu konuda karamsar iseniz insan ilişkilerinin az olduğu bir mesleğe yönelmelisiniz. Genelde kapalı alanlarda çalışılacağı da düşünülürse kapalı alanda çalışmayı sevmiyorsanız, kapalı alan fobiniz varsa da başka sulara doğru yelken açmak en iyisi.

Bölüm dersleri zor mu? Dersleri geçmek için çok mu çalışmalıyım?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü derslerini genel olarak çok zor bulmuyorum. Bu alan teorik ve uygulamalı bilgisi yoğun olan bir bölümdür. Dersleri takip ederseniz, konuları tekrar ederseniz ve verilen ödevleri yaparsanız ekstra bir çaba harcamanız gerekmeyecektir. Dersin hocası ile iyi bir iletişim kurup kafanıza takılanları mutlaka sormalısınız. Derse aktif katılım her derste önemlidir, unutmayın. Ancak, şu kadarı var ki, zaten “tembel” iseniz ve çalışmayı sevmiyorsanız hiçbir bölüm ve derste başarılı olamazsınız.

Özel sektörde çalışmayı düşünenler için hangi üniversiteleri önerirsiniz?

Bunun için teknoloji ağırlıklı ders müfredatı olan üniversitelere bakabilirsiniz. Bu alanda kendinizi geliştirmek istiyorsanız lisansüstü eğitim yapmayı da düşünebilirsiniz.

Bilgi ve Belge Yöneticisi, Kütüphaneci veya Arşivci olmak için neler gerekli?

Bilgi ve Belge Yönetimi bölümünden mezun olup KPSS ile bir kurumun “kütüphaneci” veya “arşivci” kadrosuna atanmalısınız. Veya özel sektörde çalışarak uygun unvanlardan bir tanesini kullanabilirsiniz.

Bilgi ve Belge Yönetimi alanında kendimizi nasıl geliştirebiliriz?

Yeniliğe ve değişime açık olmak çok önemlidir. Kitaplar temel kaynaklarımızdır. Alanımızda Türkçe kaynak kıtlığı söz konusu olsa da yine de köklü ve çok değerli bazı kitaplar mevcuttur. Bunlardan yararlanmak elimizde. Çok uygulama yapmak, stajlara önem vermek de kitaplar kadar çok değerli. Mesleki gelişim ve kendinizi güncel tutabilmek için teorik bilgi, uygulama ve mesleki etkinlikleri takip etme biçiminde karma bir yöntem izlemelisiniz.

Mesleğin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir?

Olumlu yönleri çok fazla, en başta, insanlara yardımcı oluyorsunuz, toplumun bilgilenmesine ve aydınlanmasına yardımcı oluyorsunuz ve bu sizi mutlu ediyor. Ayrıca, kendinizi de geliştirmek zorundasınız ki bu da büyük bir artı bence.

Olumsuz yönlerinin başında meslek yasasının olmaması ve toplumsal açıdan imaj problemi yaşamamız geliyor. Kuşkusuz bunda alanda çalışan bizlerin de özeleştiri yapması gerek. Toplumun mesleğimize karşı algısı olumsuz olmasa da önemsizlik algısı bir süre sonra sizi yorabilir. Mesleğinizi öğrendiklerinde, arkadaşlarınız ve akrabalarınız tarafından “siz ne iş yapıyorsunuz, rafa kitap mı diziyorsunuz” biçiminde iğneli sorulara maruz kalabildiğiniz bir meslek.

Elbette bu mesleği seviyorsanız emek ve çaba harcayarak, motivasyonunuzu yüksek tutarak eninde sonunda başarılı olursunuz. Unutmayın, her mesleğin bir zor tarafı var.

Okumayı, araştırmayı sevmeyen birisi bu mesleği yapabilir mi?

Bu mesleğin doğasında okuma ve araştırma yatıyor. Dolayısıyla bu yönden eksik birisi başarılı bir kütüphaneci, arşivci veya bilgi yöneticisi olamayacaktır. Okumak yalnızca alanımız için değil, toplumumuz için her yaştan birey için büyük bir ihtiyaç. Elbette, tüm bilgi yöneticileri kitap kurdu değildir. Bu mesleği mecburiyetten yapsa da hakkını vererek yapanlar da vardır.

Bilgi ve Belge Yönetimi okuyanlara çok kitap okur diyorlar doğru mu?

Belki de mesleğimizle ilgili en büyük yanılgılardan biri. “Sen kütüphanecisin kütüphanede çok kitap okursun” efsanesi üzerimize yapışmış bir kere. Çıkartmak ne mümkün. Oysa ki, kurumsal büyük bir araştırma kütüphanesinde iseniz günlük rutin işleriniz ve yoğun bir temponuz olacaktır. İzbe ve küçük bir kütüphanede iseniz bile boş vakitlerinizde mutlaka yapacak bir işiniz olur emin olun. Kitap okumak derken eğer kitapları incelemek ve sınıflama-kataloglama için hızlıca gözden geçirmeyi, teknik okumayı kast ediyorsak, o başka tabi.

Yanıtlayan: Hapishane Kütüphanecisi

 Kategoriler:Bilgi yönetimi

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: