Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları mesleki sorunlara dikkat çekti

Bilgi ve Belge Yönetimi mezunlarından oluşan bir grup genç arkadaşımız, mesleki haberleşme listesi Kutup-L’ye gönderdikleri mesaj ile mesleki sorunlara ilişkin seslerini duyurmaya çalıştı. Adeta bir manifesto niteliği taşıyan bildiriyle mezunlar kadro ve istihdam sorununun temelinde geleceğe ilişkin endişelerini hissettirdiler. Mesajın içeriği aşağıdaki şekildedir:

Mesleğimizin en temel sorunu olan liyakat hususunda biz mezunlar olarak tedirginiz. Halk kütüphanelerinde kütüphaneci olarak çalışan birçok kişi aslında bölüm mezunu olmayan ama bizim işimizi yapan kişiler. Bunun için çözüm önerileri arıyoruz. Bazı sosyal mecralardan sesimizi duyurmaya çalışıyor fakat yetersiz kalıyoruz. Sadece mezunlar olarak liyakat sorununun altından kalkabilmemiz pek olası gözükmüyor.

Diğer bir sorunumuz ise kadro. Çok kütüphaneci açığı var fakat nedense alımlarımız çok az. Ayhan Tuğlu, twitterda bir tweetinde fazla mezun olduğunu ve en azından ikinci öğretimlerin kapatılması gerektiğini dile getirdi. Bölümleri kontrol altına almak bir önlem olabilir tabiki ama en büyük sorun bu mu? Fazla mezun var da fazla kütüphaneci açığı yok mu? Bir düşünmeleri gerekmiyor mu bu hususu?

Bir de okul kütüphaneleri ile ilgili olan sorunumuz var tabi. Okullarda kütüphaneler (yeterli veya yetersiz) mevcut durumda fakat ne yazık ki görev alan kişiler BBY mezunu kütüphaneciler değil. Kütüphane varsa kütüphaneci neden yok? Neden bizim işimizi okul bünyesindeki başka kişiler üstlenmekte? Milli Eğitim Bakanlığı Okul Kütüphaneleri Yönetmeliği’nin birinci bölümü tanımlar kısmı madde 4-e’de kütüphaneci, “lisans düzeyinde kütüphanecilik eğitimi almış personel” olarak ifade edilmektedir. Bu açıklamaya göre biz BBY mezunları okul kütüphanelerinde çalışma hakkına sahibiz. Okul Kütüphanecileri Derneği neden bu hususta bir şeyler yapmıyor?

Son olarak ise bir “gönüllü” konusu var şu aralar. Belirli illerde ve ilçelerde “kütüphane dostu” vb. adı altında halk kütüphanelerinde bazı işleri( raf düzenleme, barkod, ciltleme, ödünç iade, tasnif, ayıklama vb.) yaptırmak amacıyla gönüllü kişiler aranıyor. İlanlar bu şekilde ve bu çalışma bakanlığın onayladığı bir uygulama olmuş. Bu bizi yok saymak olmuyor mu? Biz BBY mezunları ve öğrencileri olarak bu duruma çok üzüldük. Birçok mezun ve öğrenci varken böyle gönüllülük esaslı bir proje için en azından “BBY öğrencisi veya mezunu olma” şartı konulabilirdi diye düşünüyoruz. Bu şekilde yani BBY mezunu olması şartı ile ilan veren sadece Aydın Sultanhisar Halk Kütüphanesi var. Biz mezunlar kadro beklerken, alımlardan önce Halk Kütüphanelerinde bu yolla bir çok düzenleme ve işlem yapılmasını pek hoş karşılayamadık.

Şimdi sizlere, değerli büyüklerimiz olarak siz meslektaşlarımıza asıl danışmak istediğimiz şu; biz elimizden geleni yapmak istiyoruz fakat sizlerin desteği olmadan çok zor. Bize destek olur musunuz? Yol gösterir misiniz?

Kaynak: Kutup-L

 Kategoriler:Bilgi yönetimi

Etiketler:, , , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: