Bilgi ve Belge Yönetimi okumak zor mu?

Aslında bu sorunun kısa bir yanıtı yok. İlle de kısa bir yanıt istiyorsanız şunu söyleyebilirim: Bilgi ve Belge Yönetimi okumak zor değil. Tabii ki bu söylediklerim görev ve sorumluluk bilincine sahip öğrenciler için geçerli. Ortalama bir zekaya sahip, verilen ödevleri yapan, ders kaynaklarını okuyan bir öğrencinin bu bölümde başarısız olma şansı bence yok. Gerçi bu söylediklerim başka pek çok alan içinde geçerli ama neyse.

Konuya bir de geniş açıdan bakalım. Bilgi ve Belge Yönetimi alanı disiplinlerarası bir alan olarak tanımlanıyor. Hemen her akademik disiplinde yönetilecek bir bilgi, belge ve bunlara bağlı süreçler mevcut sonuçta. Yurt dışında buna uygun olarak bilgi yönetimi eğitimlerinin bağımsız fakülte, okul veya yüksekokullarda yaygınlaştığını söyleyebiliriz. Ülkemizde ise durum biraz daha farklı. Çoğunlukla Fen, Edebiyat, İnsan ve Toplum Bilimleri, İktisat gibi fakülteler bünyesinde bu bölümler açılıyor.

Her durumda, genel olarak Bilgi ve Belge Yönetimi alanının sosyal bilimler, iletişim, iktisat ve edebiyat ile örtüştürüldüğünü söylemek mümkündür. Bilimselliği bir yana bırakırsak, Bilgi ve Belge Yönetimi deyince aklımızda ne canlanıyor? Bilgi, belge, kitap, kütüphane, edebiyat, yayıncılık vs. …

Sözün özü şudur ki; sosyal bilimler alanında başarısız olmak yalnızca bir koşulda mümkün bence: Çalışmayı sevmiyorsanız. Gerçi Hukuk da bu alanda zor bir bölüm olarak karşımızda duruyor. Olayın dönüp dolaştığı yer yine de okumak, çalışmak ve araştırmak. Dahası, matematik, fen bilimleri, mühendislik gibi aşırı teknik bilgi ve beceri gerektiren alanları bile başaran milyonlar var. Bizim işimiz yine kolay. Matematik yok, formül yok, hesaplama yok … Bir dakika … Acaba gerçekten öyle mi?

Bölüm müfredatlarını araştırırken kendimce bir sürprizle karşılaştım. Yanlış hatırlamıyorsam Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümünde Bilgi Yönetimi ve Matematik, Programlamalar ve Algoritmalar gibi dersler de mevcut. Bu da nereden çıktı şimdi?

İyisi mi siz Bilgi ve Belge Yönetiminin zor mu kolay mı olduğuna karar vermek için ders içeriklerine, müfredata bakmadan karar vermeyin. Bunun için de aşağıdaki yazımıza göz atın, üşenmeyin linklere tıklayın ve dersleri inceleyin. Gerisi ise sizin kendinizi, karakterinizi, becerilerinizi, çalışma azminizi tartmanıza kalıyor.

Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümlerinde hangi dersler okutuluyor?Kategoriler:Bilgi yönetimi

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: