Bilgi ve Belge Yönetiminde kariyer olanakları nelerdir?

Bilgi ve Belge Yönetiminin önü açık mı?

Bilgi ve Belge Yönetimi alanında karşımıza çeşitli kariyer fırsatları çıkıyor. Bunlara kısaca göz atalım.

Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları KPSS ile kütüphaneci veya arşivci olarak atanabilirler. Ayrıca herhangi bir özel şart gerektirmeyen memur kadrolarına yerleşerek memur olmak da mümkün. Bazı memur alım ilanlarında ise özel olarak Bilgi ve Belge Yönetimi bölümü mezunu olmak şartı olabiliyor. Bu gibi durumlarda ise Bilgi ve Belge Yönetimi mezunları bu kadrolara yerleşebiliyorlar. Arşivler için Osmanlı Türkçesi bilmenin önemini de hatırlatalım.

İkinci olarak, kütüphaneci, arşivci, bilgi yöneticisi veya bilgi ve belge yöneticisi gibi bir unvan altında özel sektördeki bilgi merkezlerinde çalışabilirsiniz. Bu, özel kurum kütüphanesi, okul veya üniversite kütüphanesi olabileceği gibi bir meslek odasının veya vakfın kütüphanesi de olabilir.

Bir diğer kariyer seçeneği ise akademik hayat. Akademisyen olmak isteyenler not ortalamalarını yüksek tutmalı. Belirli bir seviyede yabancı dil yeterliliği de gerekli elbette. Yabancı dil sınavlarını takip etmek önemli. Ayrıca ALES sınavına girip yeterli bir puan almak gerekiyor. Akademik kariyer çileli bir yol olsa da idealitseniz tercih edip mutlu olabileceğiniz bir yol.

Kendilerini geliştirenler için kariyer olanakları daha sınırsız. Özellikle özel sektör firmalarında bilgi yönetimini gerçekleştirecek elemanlara ihtiyaç çok fazla. Her ne kadar bunun farkında olan firma sayısı henüz çok olmasa da iş imkanları fazla ve koşullar devlete göre daha tatmin edici olabiliyor. Dolayısıyla yabancı dil, bilgisayar, yazılım ve iletişim becerileri güçlü biri Bilgi ve Belge Yönetimi eğitimini başarıyla tamamladığında veri tabanı ve yayıncı firmalarda çalışabileceği gibi hemen her tür şirkette de iş bulma olanağına sahip.Kategoriler:Genel

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: