Kurumsal Bilgi Sistemleri ve Belge Yönetimi: Organizasyonlarda Bilgi ve Belge Yönetimi Sistemlerinin Temel İlkeleri

Kurumsal Bilgi Sistemleri ve Belge Yönetimi: Organizasyonlarda Bilgi ve Belge Yönetimi Sistemlerinin Temel İlkeleri / Özgür Külcü. İstanbul: Hiperlink, 2018. 495. s.

Prof. Dr. Özgür KÜLCÜ tarafından yayınlanan ”Kurumsal Bilgi Sistemleri ve Belge Yönetimi: Organizasyonlarda Bilgi ve Belge Yönetimi Sistemlerinin Temel İlkeleri” adlı kitap 7 bölümden oluşmaktadır. Eserde konu ile ilgili güncel bilgiler ve geriye dönük araştırmalar baz alınarak, ülkemizde kurumsal belge yönetimi sistemleri geliştirilirken göz önünde bulundurulması gereken unsurlar belirlenmiş ve okura sunulmuştur.

Kitabın, ”Kurumsal Bilgi ve Belge Yönetimi Temel İlkeleri” adlı ilk bölümünde belge türleri ve özellikleri, belge yönetim programları ve bunların kapsamı, geliştirilme çabaları, belgelerin değerlendirilmesi, belge saklama programlarının geliştirilmesinde yasal süreçler ve bu kapsamda incelemeler ile uygulama modellerine yer verilmiştir.

”Belge Yönetiminde Yeni Yaklaşımlar ve Kurumsal Değer Olarak Bilginin Yükselişi” adlı ikinci bölüm, belge yönetim sistemlerinin standartlaşma sürecine ayrılmıştır. Literatür perspektifinden belge yönetimi uygulamaları incelenmiş, EBYS’ lerin işlevsel gereksinimleri, geliştirilmesi için belirlenen teknik ve uygulama gereklilikleri ve ilgili konudaki standartların gelişimine değinilmiştir.

”Bilgi ve Belge Yönetiminin Uluslararası Yönü ve Standartlaşma Çalışmaları” olarak adlandırılan üçüncü bölümde ise belge yönetimi uygulamaları ulusal ve uluslararası çerçevede ele alınmış ve belge yönetiminde uluslararası standartlaşma çalışmaları okura sunulmuştur. Bu kapsamda birçok standart incelenmiş ve değerlendirilmiştir.

”Kalite Yönetim Sistemlerinde Belge Yönetimi” adı verilen dördüncü bölümde ise kalite yönetim sistemleri ve belge yönetimi ilişkisi ele alınmıştır. Kalite ve kalite olgusunun gelişimi, bu gelişimin belge yönetimi ve bilgi- belge yönetim sistemlerine etkileri, ISO Kalite Standartları, ISO Standartlarının içerisinde belge yönetiminin önemi gibi konular incelenmiştir.

”Belge Yönetiminde Dijitalleştirme ve İçerik Yönetimi” olarak adlandırılan beşinci bölümde kurumsal bilgi kaynağı olarak belgeler ve belge yönetimi kapsamında dijitalleştirme çalışmaları ile içerik yönetimi konusuna değinilmiştir. Bu kapsamda bilginin dijital ortamda korunması ve belgelerin sürekliliğinin sağlanması, dijital tehditler ve bunlara yönelik geliştirilen çözümler, dijitalleştirme uygulamaları ve metadata alanlarının tanımlanması, kurumsal içerik yönetimi ve Web 2.0 uygulamaları gibi konulara değinilmiştir.

Kitabın altıncı bölümü olan ”Türkiye’ de Kurumsal İdari Düzenlemeler ve Standartlar Çerçevesinde Belge Yönetim Uygulamalarının Yapılandırılması” adlı bölümde belge yönetimi temel kavramları ve belge yönetiminde program geliştirme süreçlerine değinilmiştir. Bu kapsamda birim ve kurum arşivleri, resmi yazışma usul ve esasları, standart dosya planı, arşiv sistemleri ve arşivlerin mekânsal organizasyonu gibi temel konular ayrıntılı olarak ele alınmış, ilgili konu terimleri tanımlanmıştır.

Kitabın yedinci ve son bölümü olan ”TS 13298 ve TS 27001 Çerçevesinde Elektronik Belge Yönetimi ve Bilgi Güvenliği Temel İlkeleri” adlı bölümde TS 13298 Bilgi ve Dokümantasyon – Elektronik Belge Yönetim Standardı ve TS 27001 Bilgi Güvenliği Standardı kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bunların yanı sıra kamuda kullanılan basılı ve elektronik belgeleme ve dosyalama sistemleri ( KAYSİS, DETSİS, HEYS, KMS vb.) hakkında bilgi verilmiş ve genel bir değerlendirme ile eser sonlandırılmıştır.

Kaynak

BİL-BEM, B , YILMAZ, B . (2018). Tanıtım-Değerlendirme. Bilgi Yönetimi, 1 (1), 84-86. Retrieved from http://dergipark.gov.tr/by/issue/37228/430448Kategoriler:Genel

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: