Prof. Dr. Osman Ersoy kimdir?

612910 Temmuz 1339 (1923) da Artvin’in Ardanuç ilçesine bağlı Naldöken Köyü’nde doğan Ersoy, Dedeoğlu ailesinden Hasan ile, Tütünlü Köyü’nden Tavatoğlu ailesine mensup Naime’nin oğludur.

Ersoy. 1930 yılımda Ardanuç İlkokuluna girerek burayı 1935 yılında “pekiyi” derece ile bitirmişti. Bu yılların üzerinde en çok iz bırakan olayları, 1923 yılında babasını kaybetmesi ve öğretmen olan ağabeyisinin andan bir yıl sonra yedek subaylık görevini bitİrerek aileye kol kanat germesi olmuştur.

41938 yılının Artvin Ortaokulunu, olgunluk sınavlarında da «pekiyi» derece ile başarı göstererek 1941 yılında mezun olmuştur. Aynı yıl Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih Bölümüne girerek Ortaçağ Tarihi Kürsüsünde üniversite öğrenimine başlamış ve 1945 yılında burasını “pekiyi” derece ile bitirmiştir.

Mezuniyetinden hemen sonra, İstanbul’da Topkapı Sarayı Müzesi asistanlığına atanan Ersoy, yedeksubay olarak ordu hizmetinde geçirdiği 1947 – 1948 yılları bir yana bırakılırsa, 1950 yılına kadar bu müzenin arşiv ve kütüphane bölümlerinde çalıştı. 4950’de Etnoğrafya Müzesi asistanlığına atanarak tekrar Ankara’ya geldi. 1051 yılında, arşiv konusundaki bilgi ve görgüsünü artırmak üzere, 4489 sayılı kanun uyarınca, İngiltere’ye gönderildi. Londra’da, Public Record Office’de bir yıl çalıştı. Yurda dönüşünden sonra (1952), Eski Eserler ve Müzeler Genel Müdürlüğünde görevlendirildi ve anıtların tescili işlerinde çalıştı.

Ersoy, akademik kariyere, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Ortaçağlar Tarihi Kürsüsü asistanlığı smavını kazanarak girmiştir. 1955 yılında, Ford Vakfından sağlanan bir bursla Kütüphanecilik eğitimi görmek üzere Amerika’ya gönderilmiş ve Chicago Üniversitesi Külüphanecilik Fakültesinin derslerine devam etmiştir.

1956 yılında yurda dönüşünden sonra Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesinde kurulmuş olan Kütüphanecilik EnsTitüsünde asistan olarak görevine devam eden Ersoy, 1958’de, Türkiye’ye Matbaanın Girişi ve İlk Basılan Eserler konulu dOktora tezi “pekiyi” derece ile kabul edilerek “edebiyat doktoru” Unvanını almış, 1960’da da, XVİH, ve XIX. Yüzyıllarda Türkiye’de Kâğıt adlı eserinin kabulü ve geçirdiği çeşitli sınavlardan sonra doçent olmuştur. 1960 yılından sonra, Kütüphanecilik Kürsüsü’nün yönetimi sorumluluğu da kendisine verilmiştir.

1961 yazında, gezici kütüphane hizmetini yerinde incelemek üzere 4 ay süreli bir Amerika gezisi yapmış ve bu arada bir çok Amerikan şehirlerini ziyaret etmek ve; kütüphanelerini incelemek fırsatını elde etmiştir.

Prof. Dr. Osman Ersoy, akademik kariyerin son basamağına; profesör olmak suretiyle, 1968 yılı başlarında ulaşmıştır.

1950 yılında evlenen Osman Ersoy’un, biri 1953, diğeri 1955 doğumlu iki oğlu vardır.

Türk Kütüphaneciler Derneği yönetim kurullarında da çeşitli görevler alan Dr. Ersoy, 1960 yılında Dernek Başkanlığına seçilmiş, 3 Haziran 1961’de yapılan olağanüstü genel kurul toplantısında kabul edilen Yeni Anatüzük gereğince Türk Kütüphaneciler Derneği Genel Başkanı ünvanını almış ve Derneğin yurt alanına yayılması için büyük çabalar harcamıştır. Türk Kütüphaneciler Derneği’ndeki hizmetlerine 1964’e kadar Genel Başkan olarak devam eden Ersoy, Ankara İl Halk Kütüphanesine Yardım Derneği Başkanlığı da yapmıştır.

1972-1974 yılları arasında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi ve 1979-1982 yılları arasında da Fırat Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı yapan Ersoy, Kütüphanecilik Bölümü Başkanı olarak sürdürdüğü görevinden 1990 yılında emekli oldu.

Türkiye’de kütüphaneciliğin bir meslek olarak gelişmesine önemli katkılar sağlayan ve bu alanda ülkemizde verilen ilk profesörlük unvanına sahip olan Prof. Dr. Osman Ersoy 24 Ekim 2008 Cuma günü vefat etmiştir. Naaşı 25 Ekim 2008 Cumartesi günü Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde saat 10.30’da büyük bir katılımla gerçekleşen törenin ardından Kocatepe Camii’nde kılınan öğle namazının sonrasında Cebeci Asri mezarlığındaki kabrine defnedilmiştir.

Çeşitli meslek ve bilim dergilerinde bir çok makaleleri yayınlanan Prof. Dr. Ersoy’un yayınlanan bazı eserleri şunlardır:

  • Türkiye’ye Matbaanın Girişi ve İlk Basılan Eserler. Ankara : Güven Mat. 1959.
  • ve XIX. Yüzyıllarda Türkiye.de Kâğıt. Ankara : “Ankara Üniversilesi, 1963.
  • Kütüphaneciliğimizin Sorunları. Ankara : Anadolu Matbaası, 1966.
  • Halk Kütüphanelerimiz Üzerine Bir Araştırma. Ankara : Güven Matbaası, 1966.

Kaynak 1

Kaynak 2Kategoriler:Bilgi yönetimi, Kültür, Kim kimdir?

Etiketler:, , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: