Bibliyofil ve Bibliyoman nedir?

Kitaba merak duymanın Fransızcada iki karşılığı var: Bibliyofil ve Bibliyoman… Yani “kitapsever” ve tabiri caizse “kitap manyağı” anlamına gelen bu iki sözcüğün her ne kadar kitap ve okumakla iniltili olsa da aralarında belirgin bir fark söz konusu.

KİTAP MUHİBBİ BİBLİYOFİL

Muhibbi, insanı bir olguya ya da bir kimseye karşı yakın ilgi ve bağlılık gösterme anlamına geliyor. Bu tanımı kitabı kendi zevkine, kültürüne göre seçen kitapseverler için kullanabiliriz. Bibliyofil, kitapsever anlamına gelmektedir. Aldığı ya da okuduğu kitapları yakın çevresiyle, arkadaşlarıyla, dostlarıyla paylaşmaktan imtina etmez. Okuduklarını başkalarına da tavsiye etmeyi sever. Kitaplığından başkalarının da faydalanmasını isteyebilecek kadar cömert ve paylaşımcıdır. Kitapların elden ele, kişiden kişiye ulaşmasını savunarak, okumanın evrensel bir boyut kazanması yönünde çaba sarf eder. Eğer bu tanım sizi tarif edeyorsa, “Bibliyofil” kategorisinde yer alıyorsunuz demektir.

BİBLİYOMAN

Yunanca biblion “kitap” ve mania “hastalık” kelimelerin kaynaşmasıyla anlam kazanan Bibliyoman’nın kaba tanıtımını yapacak olursak, “kitap manyağı” anlamı taşıdığını söyleyelim.

Kitaba hastalık derecesinde bağlı olan kimseler için kullanılan bir tabirdir. Kitaplara asla doymaz, gözüne kestirdiği her kitabı mutlaka almaya çalışır. Aldıklarını biriktirir, belli bir sıra halinde okumayı tercih eder. Kocaman kütüphaneye sahip olmak isterler ve asla paylaşımcı değiller.

http://www.ensonhaber.com/bibliyofil-ve-bibliyoman-arasindaki-fark-nedir.htmlKategoriler:Kitaplar, Okuma

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: