Tarafsız haber mümkün mü?

Bu Şartlarda Tarafsız HABER Olur mu?

YAZAR: GÜLZADE KALİ

Medya üzerinden birçok insan kalem oynatıyor. Haber veren kalemler sadece gazeteler için çalışmıyor; siteler; bloglar, sosyal paylaşım alanları da haber yayınlıyor. Ancak bütün bu kalemler ya yorum yapıyor, ya da yapılan yorumları tekrar ediyor. Çünkü kaynak bilgi son derece sınırlı. Yurt içerisinden haber veren az sayıdaki ajansın yanında, yurt dışı haberleri bütün dünyada birkaç merkez tarafından organize ediliyor.

Uluslararası haberlerin serbest akışı ve dolaşımında ortaya çıkan dengesizlikler ve “tek yönlü akış” ciddi problem olarak karşımızda duruyor. Bu problemi oluşturan birkaç sebep var. Haberin, bilginin üretimi ve dağılımının endüstrileşmiş zengin ülkelerden az gelişmiş ülkelere doğru “tek yönlü bir akış” içerisinde olması, bunların başında geliyor. Çünkü dünyada birkaç örgütün dışında pek çok ülke, uluslararası haber üretmek, dağıtmak, dış muhabir tutmak ve gelişmiş teknik donanımı kullanmak gibi konulara ne finans bakımından ne de teknik bakımdan yeterli imkana sahip değil.

Bu ve benzeri sebeplerden dolayı uluslararası haber akışı ve dağılımı konusunda iletişim dengesizliğinden en fazla zarar gören ülkeler, az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler. Bu ülkeler ekonomik ve teknolojik altyapısının yetersizliğinden dolayı dışarıdan gelen haber kaynaklarına bağımlı kalmakta, engel olmak istediğinde ise bunu başaramadığı gibi kendi sesini dünyaya da duyuramamaktadır. Dolaysıyla endüstrileşmiş ülkeler ile az gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasında, uluslararası haberlerin serbest akışı ve dolaşımında eşitsizlik ortaya çıkmaktadır. Biri her hali ile taarruz halindeyken, diğerinde ise artık adı kalan sınırları bekleyen devletçikler karşımıza çıkmaktadır. Bu tablo ise haberin ve habercilerin güvensizliği gerçeğini bir problem olarak karşımıza çıkarmaktadır.

https://insanvehayat.com/bu-sartlarda-tarafsiz-haber-olur-mu/Kategoriler:Genel, Medya

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: