Prof. Dr. Gülbün Baydur kimdir?

DSCF0017.JPGİstanbul (Çengelköy) doğumlu olan Prof. Dr. Gülbün Baydur ilk ve orta öğrenimini Ankara’da tamamlamıştır.

Kütüphanecilik lisans eğitimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Kütüphanecilik bölümünde gerçekleştirmiştir. Doktora derecesini 1982 yılında Hacettepe Üniversitesi Sosyal ve İdari Bilimler Fakültesi Kütüphanecilik Bölümünde kazanmıştır. 1987 yılında Doçent, 1995 yılında Profesörlüğe yükselmiştir. İngiliz Hükümetinin bursuyla “kataloglamada otomasyon” konusunda yaz okuluna ve ASLIB’in Bilgibilim Yıllık Konferansı’na katılmıştır (1975).

Akademik çalışmalarına H. Ü. Kütüphanecilik Bölümünde asistan olarak başlamıştır (1977). H. Ü. Bilgi ve Belge Yönetimindeki akademik çalışmaları yanında Bölüm başkan yardımcılığı, Arşivcilik A.B.D. Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı (2006-2009) gibi idari görevler de yüklenmiştir. Baydur, yurtiçi ve yurtdışı bilimsel toplantılara bildirileriyle katılmış, çalıştığı alanlarda burslarla, kısa sürelerle yurtdışında bulunmuştur. Arşiv ve kütüphanelerde bilgisayara dayalı bilgi erişim araştırmalarını gözlemlemek üzere ABD’ye gitmiştir (1994),UNESCO Milli Komisyonu Kütüphanecilik Alt Komitesinde de görev almıştır.

Prof. Dr. Gülbün Baydur indeksleme ve/veya Bilginin Organizasyonu , kataloglama ve sınıflama sistemleri, konu indekslemesi, bibliyografik standartlar, öz hazırlama, arşivcilik alanlarında bilimsel çalışmalar yapmış, kuramsal içerikli kataloglama ve sınıflama ile uygulama dersleri, daha geniş kapsamda bilginin organizasyonu, konu indekslemesi, bilgi ve belge analizlemesi, konu analizlemesi, indeks ve öz hazırlama, dokümantasyon, farklı arşivcilik dersleri vermiş, TÜBİTAK Ulusal Enformasyon Sistemi Kütüphanecilik Çalışma Alt Komisyonu gibi ulusal düzeyde oluşturulan çalışma gruplarında da görev almıştır.

Prof. Dr. Gülbün Baydur, H.Ü. Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’nden Eylül 2012’de emekli olmuştur.

 

http://www.bby.hacettepe.edu.tr/bolumbaskanlarimiz.aspKategoriler:Bilgi yönetimi, Kim kimdir?

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: