Prof. Dr. İhsan Doğramacı kimdir?

ihsan_dogramaci1938 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezunu olan Prof. Doğramacı, mezuniyetinin ardından bir süre Ankara Numune Hastanesinde Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapmış, 1945-1947 yılları arasında Harvard Üniversitesi ve Washington Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışmıştır.

Yurtdışı çalışmalarının ardından 1947 yılında öğretim görevlisi olarak göreve başladığı Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden 1955 yılında Pediatri Profesörü unvanını almış ve aynı yıl Ankara Üniversitesine bağlı Çocuk Sağlığı Enstitüsünü kurmuştur. 1963-1967 yılları arasında Ankara Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütmüş, 1967 yılında Hacettepe Üniversitesini kurmuş ve 1975 yılına dek Hacettepe Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır.

Bir süre Paris Descartes Üniversitesinde Pediatri Profesörü olarak çalışan Prof. Doğramacı, 1981 yılında ilk YÖK başkanı olarak atanmış ve bu görevi 1992’ye kadar devam etmiştir. 1984 yılında Türkiye’deki ilk vakıf üniversitesi olan Bilkent Üniversitesini kurmuştur. Prof. Dr. İhsan Doğramacı, Dünya Sağlık Örgütünün kuruluşunda görev almış, Dünya Sağlık Asamblesi, UNICEF ve Uluslararası Pediatri Kurumu, Uluslararası Çocuk Merkezi’nde uzun yıllar görev almıştır.

Tıp ve sağlık bilimleri alanında yazılmış çok sayıda bilimsel makalesi, kitap bölümü ve kitabı bulunan Prof. Dr. Doğramacı ayrıca çok sayıda ödül, madalya ve nişanın sahibi olmuştur. Prof. Dr. İhsan Doğramacı Bölümümüzde 1972-1976 yılları arasında Bölüm Başkanlığı görevini yürütmüştür.

 

http://www.bby.hacettepe.edu.tr/bolumbaskanlarimiz.aspKategoriler:Bilgi yönetimi, Kim kimdir?

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: