Müller’in gözünden Abdülhamid’in kütüphanesi: İsteksiz bir şekilde ayrıldık

İlme merakıyla bilinen Sultan İkinci Abdülhamid Han, kitaplara öyle düşkündü ki, Yıldız Sarayı’nda kendisine devasa bir kütüphane oluşturmuştu. Birgün Abdülhamid Han’ı ziyaret eden, Filolog Max Müller ve eşi bu kütüphaneye hayranlıklarını, “Buradan isteksiz bir şekilde ayrıldık” sözleriyle anlatmıştı.

Osmanlı Devleti’ne 33 yıl boyunca hizmet eden Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın en önemli vasıflarından biri kitapseverliğiydi. Farklı sahalarda yüzlerce eserin tercümesini yaptırmış, ücretsiz kitap dağıtır, mezuniyet merasimlerinde talebelere hediye edilmek üzere kitaplar gönderirdi. Saltanatının ilk 14 yılında basılan 4 bin kitaptan sadece 200 kadarı dini eserdi.

Yabancı dilde bastırdığı kitapların neredeyse tamamı Fransızca eserlerdi. Siyasetten sanata, dini ilimlerden fen bilimlerine kadar çeşitli sahalardaki meselelere ilgi gösteriyordu. 2. Abdülhamid Han, Yıldız Sarayı’na çok zengin bir kütüphane yaptırdı. Dünyanın her tarafından getirilen eserlerle donatıldı. 2. Abdülhamid Han bu kütüphane mekanını çok sever, sık sık görüşmelerini de burada yapardı. Her yıl İstanbul’a davet ettiği yabancı ilim adamlarına ve yazarlara nişanlar veriyordu.

https://www.yenisafak.com/hayat/mullerin-gozunden-abdulhamitin-kutuphanesi-isteksiz-bir-sekilde-ayrildik-3397041Kategoriler:Genel, Kütüphane, Tarih

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: