Okullarda (din diye) din mi kültür mü öğretiliyor?

Mustafa Kasadar

Türkiye tek parti döneminde çok sert bir şekilde uygulanan dini tedrisat yasağı çok partili sisteme geçiş ile birlikte kısmen kaldırılmışsa da din daima tarassut altında tutulmuştur. Bireysel olarak dinin öğrenilip öğretilmesinin önündeki engeller zamanla kaldırılmış olsa da, her kesimi kapsayan ve herkese ulaşan bir kapsayıcılıkta dini eğitim ve öğretimin önü hiçbir zaman açılmamıştır.

Türkiye’de dini tedrisat hürriyeti halen daha Avrupa ve ABD standartlarına dahi ulaşmamıştır. Halen daha İslam resmi kurumlarda laik cumhuriyet ilkelerinin müsaade ettiği oranda, yine müsaade ettiği alanlarla sınırlı olarak verilmektedir. Öğrenciler üniversiteye gidinceye kadar okudukları din ile ilgili derslerin hiç birisini (İmam Hatip Liseleri hariç) doğrudan İslam dinini çağrıştırır bir adla dahi okumamaktadırlar. Üniversitelerimizde ise ilahiyat fakülteleri hariç hiçbir dini eğitim verilmemektedir. Üniversitelerde neden din öğretilmediği anlaşılır bir şey değildir. Zira hangi bölüm veya fakülte olursa olsun tüm üniversite öğrencilerine bazı dersler zorunlu olarak okutulmaktadır. Mesela yabancı dil -her ne kadar kimse öğrenemese de- tüm fakültelerde zorunludur. Ama din seçmeli dersler arasında dahi değildir. Bunun manası bin yıl İslam’ın bayraktarlığını yapmış bu aziz milletin evlatları kendi öz yurtlarında dinden habersiz bir şekilde yetiştirilmesidir. Üstad Necip Fazıl’ın dediği gibi “öz vatanında garipsin öz vatanında parya”.

https://www.milligazete.com.tr/makale/1703266/mustafa-kasadar/okullarda-din-diye-din-mi-kultur-mu-ogretiliyorKategoriler:Din, Genel

Etiketler:, , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: