Ayakkabı tamiri ve gerçek esnaflığa özlem

Geçenlerde uzun süredir ihmal ettiğim bir işi yaptım. Kunduralarımı tamirciye götürdüm. İki tekinin de arkaları mahvolan ayakkabılarımın ömrünü uzatmalıydım. Bu arada spor ayakkabımın arkasındaki küçük söküğü de ihmal edemezdim tabi. Daha fazla bekleyemezdim.

Kentin küçük ve dar sokaklarında “esnaf” arayışına girdim. Aradığım tam olarak eski moda bir esnaftı. Küçücük bir dükkanı olan tonton bir yaşlı amca arıyordum.

Neyse ki arayış uzun sürmedi. Kutu gibi bir odanın kapısından girdim. İçerisi adeta bomboştu. Odanın içinde gözlüklü ve sevecen suratlı bir amca beni süzüyordu. Derdimi anlatınca “hay hay” dercesine ayakkabılarımı aldı, inceledi ve önündeki işine devam etti. Anlamıştım ki benim ayakkabı sıraya girdi ve bugün hemen yapılacak. Nedensizce sevindim.

Bu arada, önceden tamir için ayakkabı bırakanlar da ara ara geliyor ve ayakkabılarını alıyorlardı. Dikkatimi çeken şey ise amcanın her işi için müşteriden “5 TL ve yeter” diyerek (bana göre) az para almasıydı. Bu işlerden pek anlamasam da aynı işçiliğin sıradan bir dükkanda yapılması sonucu 10 TL’den aşağı istenmeyeceğini bilecek kadar da deneyimli sayılırım.

Sıra benim işime geldi. Bu arada sohbet çoktan başlamış hatta koyulaşmıştı bile. İşçilikten, esnaflıktan, kentin ve sokağın eski halinden, kaç yıldır bu mesleği yaptığından konuştuk da konuştuk.

Keyif almıştım. Hem spor ayakkabım hem de kunduram kısa sürede özenle tamir edildi. Amca kaç lira ücret istedi dersiniz? Bildiniz: 5 TL… 10 TL vermek istedim, kabul etmedi. “Bir dahaki sefere” dedi. Ben de içimden “bir dahaki sefere muhakkak görüşeceğiz” diye geçirdim. Memnum kaldığım eski ve gerçek esnaf dükkanını terk ederken bir dahaki gelişime dükkanı bulabilir miyim tereddütümü yenmek için sokağı, dükkanları ve duvarları ezberlemek için uzun uzun süzdüm. Yürüdüm…

 

 

 Kategoriler:Genel, Hapishane kütüphanecisinden

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: