“Bilgi Araştırmaları” kitabı

Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü Prof. Dr. Nazan Özenç Uçak’ın akademik faaliyetlerini onurlandırmak üzere “Bilgi Araştırmaları” başlıklı bilimsel bir kitap hazırlayacaktır.
Tamamen özgün ve bilimsel çalışmalardan oluşması hedeflenen “Bilgi Araştırmaları” adlı kitaba gönderilen katkılar, oluşturulacak bilim kurulu tarafından değerlendirilecektir. Kitaba katkıda bulunmak isterseniz, linkte yer alan şablonu kullanarak (https://goo.gl/qn5JwG) aşağıda listelenen konu başlıklarından birine uygun şekilde hazırladığınız özgün araştırmalarınızı 5 Mayıs 2019 tarihine kadar, katkıların değerlendirilmesi amacıyla hazırlanan sisteme (http://www.bilgiyonetimi.net/editor/) yükleyebilirsiniz.
KONULAR
Bilgi Araştırmaları başlıklı kitap için gönderilecek özgün katkıların aşağıdaki konular kapsamında hazırlanması beklenmektedir:
  • Kuramsal yaklaşımlar: Kuramsal açıdan, bilginin güncel tanımı, bilgi gereksinimi, bilgi keşfetme ve arama, bilgi kullanımı, bilgi paylaşımı gibi konuların kültürel, sosyal, bilişsel, duyuşsal ve durumsal yönlerinin kavramsallaştırılmasına yönelik araştırmalar.
  • Kullanıcı araştırmaları: Farklı kurum ve sektörlerde (sağlık, eğitim, iş dünyası, sanayi, kamu hizmetleri vb.), farklı disiplinlerde (fen bilimleri, sosyal bilimler, sanat ve insani bilimler) ve günlük hayatta, bilgi davranışı ve ihtiyacı, bilgi kullanımı ile ilgili çalışmalar, işbirliğine dayalı bilgi uygulamaları (collaborative information practices), hizmet ve süreçlerin değerlendirilmesi vb. konulardaki araştırmalar.
  • Bilginin düzenlenmesi ve bilgi erişim: Bilgi işleme ve iletim ortamlarının yenilenme ve dönüşümüne yönelik yeni stratejiler, uygulamalar, tasarımlar ile kullanıcıların ve/veya algoritmaların her tür bilgi faaliyetine nasıl yanıt ve/veya destek verebileceğine yönelik araştırmalar.
  • Yaşamboyu öğrenme: Bilgi/medya/haber/veri okuryazarlığı, dijital/bilimsel/görsel okuryazarlık, hukuk/ekonomi/siyaset okuryazarlığı, 21. yüzyıl bilgi profesyonellerinin taşıması gereken özellikler vb. konulardaki araştırmalar.
  • Bilimsel iletişim: Akademik yayıncılık, intihal, bilimsel iletişimde etik, bilim politikaları, açık erişim, açık veri, araştırma verilerinin yönetimi vb. konuların eleştirel olarak incelenmesine yönelik araştırmalar.
  • Araştırma yöntemleri: Nitel, nicel, karma yaklaşımları kullanan ve geliştiren araştırma yöntemleri ile ilgili araştırmalar.
  • Bilgi ölçevleri ve çözümlemeleri (Information metrics and analytics): Bibliyometri, bilimetri, webometri vb., sosyal medya ve ağ analizi, örgütsel bilgi davranışı (organizational information behaviour) ve işletme analitiği (enterprise analytics) vb. konulardaki araştırmalar.
İrem Soydal ve Yurdagül Ünal
Kaynak: Kutup-L


Kategoriler:Armağan kitapları

Etiketler:, , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: