Dr.Orhan ALAV – Yeni Kitap (Açık Bilim: Açık Erişim Türkiye)

AÇIK BİLİM: Açık Erişim Türkiye

Dr. Orhan Alav tarafından gerçekleştirilen bu çalışma; “Açık Bilim” anlayışına dayalı olarak son yirmi yılda dünyada ve Türkiye’de gelişim gösteren “Açık Erişim” ve “Açık Erişim Organizasyon” yapılarının yönetişim uygulama boyutlarının günümüzdeki kurumsal yönetişim yapılanmaları ve işlevlerinin Türkiye uygulamalarını ela alan bir eserdir.

Çalışmanın özü, “Açık Bilim” anlayışına bağlı olarak gelişen entellektüel sermaye olarak adlandırılan bilimsel çıktı değerlerinin depolaması, işlemesi ve erişilmesinde ücretsiz ve de engelsiz erişimlerin sağlanmasında bilişim teknolojileri (bt) / Internet (ağ) desteği ile elektronik ortamda gerçekleştiren Kurumsal Açık Arşiv (KAA) erişim organizasyonlarının Türkiye uygulamalarının değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Araştırma ile Türkiye’deki KAA erişim organizasyonlarının mevcut durumları ve gelişim eğilimleri tespit edilerek nicel verilerle ölçülmeye çalışılmıştır.

Çalışma, altı bölümden oluşmaktadır. Bunlar; Giriş bölümü; çalışmanın kuramsal içeriği ve literatür, 1.Kurumsal Açık Arşiv Erişimi, 2.Yönetişim, 3.Kurumsal Açık Arşiv Erişiminin Kuramsal Çerçevesi, 4.Türkiye’deki Kurumsal Açık Arşiv Erişim ve Yönetişimi: Durum Analizi ve 5.Kurumsal Açık Arşiv Erişim Organizasyonu Yönetişim Sorunları Üzerine Araştırma ve 6.Kurumsal Açık Arşiv Erişim Organizasyonlarına Yönelik Model Önerisi

Araştırmada, Türkiye’deki 146 Kurumsal Açık Arşiv erişim organizasyonuna yönetişim yapılarını ve işlevlerine yönelik 26 sorudan oluşan saha/anket çalışması yapılmıştır. Anket çalışmamıza 97 Kurum katılım göstermiştir. Anket çalışmasında soruların ilk sekizi tanımlayıcı sorulardan ve diğer 18 soru ise beşli “Likert Ölçek” modeli esas alınarak hazırlanan KAA erişim organizasyonlarının yönetişim sorun alanlarını içeren sorulardan oluşmuştur. Araştırma sonucunda Türkiye’deki KAA erişim organizasyon yönetişim yapılarını içeren özgün ölçek geliştirilerek literatüre kazandırılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler ilgili istatistik programında işlenerek varyans (faktör) analizine tâbi tutularak araştırmanın hipotezleri ve ölçek verilerinin anlamlılık değerleri ölçülmüştür.

Araştırma ile, Türkiye’deki KAA erişim organizasyonlarında açık erişimin sağlanması sürecindeki altyapı, organizasyonun yönetişim yapısının işlerliği ve aksayan yönleri belirlenerek  sonuç  ve çözüm önerileri ortaya konmuştur. Araştırma ile ayrıca Türkiye’deki KAA  erişim organizasyonlarına yönelik optimal bir KAA erişim organizasyon yönetişim model önerisi ortaya konmuştur. Açık bilim anlayışına dayalı olarak açık erişim organizasyonlarında bilginin görünür ve erişilebilir kılınması ve bilimsel çalışmalara atıf yapılabilmesi bereberinde katlanarak büyüyen yeni bilgilerin ve bilimsel çıktıların üretilmesine çarpan etkisi ile katkı sağlaması demektir. Bu bağlamda günümüzde endüstri 4.0 anlayışa dayalı olarak birçok değerin bilim odaklı ve destekli üretildiği dünyada bilimsel çıktıların emtia durumuna geldiği görülmektedir.

Çalışma ile, açık bilim anlayışına dayalı olarak gelişen Kurumsal Açık Erişim (KAE) organizasyon yapılanmaları stratejik içerikte değerlendirilmiştir.

Kaynak: Kutup-LKategoriler:Genel, Kitap tanıtımları, Kitaplar

Etiketler:, , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: